BMW Group przekazało wydziałowi SiMR nowe BMW serii 1

Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej otrzymał od BMW Group najnowszej generacji BMW serii 1. Samochód będzie wykorzystywany przez studentów w celach szkoleniowo-naukowych podczas zajęć praktycznych. Jest to kolejny etap wieloletniej współpracy obu instytucji.

BMW Group Polska przekazało na rzecz Politechniki Warszawskiej model BMW M135i xDrive wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne, także z zakresu łączności oraz systemów asystujących. Auto jest wyposażone w czterocylindrowy silnik benzynowy o mocy 306 KM oraz napęd na wszystkie koła.

BMW Group wspiera w ten sposób badania naukowe studentów Politechniki Warszawskiej umożliwiając im bezpośredni kontakt z innowacyjnymi rozwiązaniami tworzonymi przez inżynierów firmy. Współpraca jest elementem działań na rzecz edukacji przyszłych specjalistów branży motoryzacyjnej, dla których kluczowe jest poznawanie najnowszych technologii w trakcie zajęć praktycznych. 

To nie pierwszy raz, kiedy BMW Group wsparło wiodącą uczelnię techniczną w Polsce. Współpraca między podmiotami rozpoczęła się w 2006 r. od przekazania 4 silników BMW na cele dydaktyczne Wydziału Transportu, Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Następnie w 2009 r. wydział SiMR PW otrzymał od BMW Group samochód BMW 135i Coupe. W ramach zajęć laboratoryjnych, pojazd był wykorzystywany m.in. do prezentacji poszczególnych podzespołów i układów, diagnostyki płyty podłogowej samochodu metodą laserową, czy pomiarów siły hamowania na stanowisku rolkowym. Dodatkowo, auto było prezentowane podczas Drzwi Otwartych Politechniki Warszawskiej i na Olimpiadzie Techniki Samochodowej.

Szczegółowe dane techniczne przekazanego BMW M135i xDrive: 4-cylindrowy silnik o pojemności skokowej 1998 cm3 i mocy 306KM (225 kW)/5000-6250 obr./min; przyspieszenie (0-100 km/h): 4,8 s.; prędkość maksymalna: 250 km/h; średnie zużycie paliwa WLTP: 7,8/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 176 g/km. Jest to topowa wersja BMW serii 1, wyposażona w napęd na cztery koła, zawieszenie i skrzynię biegów o sportowym charakterze oraz układ hamulcowy M.