Mobilna platforma kryminalistyczna opracowana na wydziale SiMR nagrodzona

Mobilna platforma kryminalistyczna jest przeznaczona do prowadzania kryminalistycznych oględzin na miejscu zdarzenia przez ekspertów i techników kryminalistyki. Urządzenie zostało zaprezentowane na Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Kielcach i zdobyło główną nagrodę.

Platforma ma formę rozkładanego kontenera, który wyposażono w specjalistyczne urządzenia umożliwiające prowadzenie badań w zakresie uzyskania profilu DNA, ujawnianie śladów daktyloskopijnych, rekonstrukcję zdarzenia na podstawie śladów użycia broni palnej, a także przeprowadzenie analizy nagrań z monitoringu i uzyskanie danych z telefonów komórkowych. Platforma ma autonomiczny system zasilania i może funkcjonować w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

Wynalazek został zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE w Kielcach (27-29.04.2022) oraz doceniony przez specjalistów, zajmując trzecie miejsce (ex aequo) w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”, zorganizowanym przez portal-mundurowy.pl. Na konkurs zgłoszono 46 projektów, opisanych w  katalogu: Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2022.

Projekt pt. „Mobilna platforma kryminalistyczna do szybkiej identyfikacji na miejscu zdarzenia masowego – ataku terrorystycznego lub katastrofy” jest realizowany w ramach konsorcjum w składzie: Politechnika Warszawska Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych (lider), Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA oraz Hagmed sp. z o.o. w ramach konkursu zorganizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na rzecz bezpieczeństwa i obronności (DOB-BIO9/04/02/2018). Kierownikiem projektu jest dr hab. inż. Jędrzej Mączak, prof. uczelni.

Więcej informacji na temat wynalazku opracowanego przy udziale naszych Naukowców można znaleźć na stronie internetowej https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/15305-mobilna-platforma-kryminalistyczna-ulatwia-badania-na-miejscu-zdarzen.

Zachęcamy do zapoznania się z filmami prezentującymi możliwości mobilnej platformy kryminalistycznej:

Szczegółowe informacje o projekcie: