Zmarł prof. nzw. dr hab inż. Jerzy Ocioszyński

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 22 listopada 2019 roku odszedł od nas w wieku 82 lat prof. nzw. dr hab. inż. Jerzy Ocioszyński, wieloletni pracownik Instytutu Maszyn Roboczych Ciężkich Politechniki Warszawskiej, kierownik Zespołu Naukowo-Dydaktycznego Napędów Elektrycznych i Sterowania.

Msza Święta żałobna odprawiona zostanie 28.11.2019 (czwartek) o godzinie 11.00 w kościele Św. Katarzyny przy ul. Fosa 17 (Służew), po czym nastąpi wyprowadzenie do grobu na Cmentarzu w Pyrach

 

Prof. nzw. dr hab. inż. Jerzy Ocioszyński urodził się w 1937 w Skierniewicach. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej w 1960 r. i od tego roku pracował na stanowisku dydaktyczno- naukowym na PW.  Od 1970 r. pracował na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych z Zakładzie Napędów Elektrycznych i Sterowania. W 1973 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, w roku 1982 doktora habilitowanego, a od 1992 r. pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Napędów Wieloźródłowych.

Był nauczycielem akademickim o znaczącym i uznanym dorobku naukowym w zakresie elektroenergetyki samochodów i maszyn roboczych i pracach związanych z oszczędnością energii i korzyściami ekologicznymi tych obiektów. Jest autorem 4 monografii (1 nagrodzona przez Ministra Edukacji Narodowej) ponad 130 artykułów naukowych. Za osiągnięcie naukowe otrzymał 4 nagrody MEN, 6 nagród Rektora Politechniki Warszawskiej. Jest współtwórcą 13 patentów, pierwszej polskiej koparki o napędzie elektrycznym.

Profesor był promotorem 2 doktorów, ponad 120 magistrów i inżynierów jest autorem i współautorem 6 skryptów akademickich i 3 książek dydaktycznych. Zorganizował Laboratorium Elektrotechniki Samochodowej (Nagroda MEN), 12 lat był zastępcą dyrektora Instytutu Maszyn Roboczych Ciężkich ds. dydaktycznych. Wieloletni członek Komisji Dydaktycznej Rady Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych, komisji programowej, członek i przewodniczący Komisji Egzaminów Dyplomowych, wieloletni Kierownik Zespołu Naukowo-Dydaktycznego Napędów Elektrycznych i Sterowania, Przewodniczący Rektorskiej Komisji ds. socjalnych, członek wydziałowej i uczelnianej Komisji Egzaminacyjnej.  

Wieloletni członek Komitetu Transportu PAN, sekcji techniki i Technologii Transportu, członek Komisji Oświetlenia Samochodowego przy Polskim Komitecie Oświetleniowym, członek Redakcji kwartalnika naukowego i miesięcznika Auto-Technika Motoryzacyjna.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honor za zasługi dla Warszawy, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Cześć Jego Pamięci.